EXERCISE 9-16 Flexible Budgets and Revenue and Spending VariancesVia Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following data concerning its operations:Fixed Element Variable Element Actual Totalper Month per Liter for JuneRevenue $12.00 $71,540Raw materials $4.65 $29,230Wages $5,600 $1 40 $13,860Utilities $1,630 $0.20 $3,270Rent $2,600 $2,600Insurance $1,350 $1,350Miscellaneous $650 $0.35 $2,590While gelato is sold by the cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example, wages should be $5,600 plus $1.40 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $13,860. Via Gelato expected to sell 6,000 liters in June, but actually sold 6,200 liters.Required:Prepare a report showing Via Gelato revenue and spending variances for June.
đang được dịch, vui lòng đợi..
